Justyna Adamczyk︎︎︎


Projekty ++
Breathless People / NFT
Tell Me Stories
Oddychaj przez nos...
Don't forget to...
Scars
Black Water
13

News ︎︎︎


Pobierz PDF / Download PDF︎︎︎


Biografia / Biography ︎︎︎ 

Justyna Adamczyk (born in 1981 in Opoczno) graduated from the E. Geppert Academy of Fine Arts in Wrocław, majoring in painting in 2007. In her work, the artist focuses on the fetishization and aestheticization of trauma, using various creative techniques, especially painting and sculpture.

Mark

︎︎︎Tell Me StoriesRed
24x31cm, mixed media, drawing, 2019

Black Mind
24x31cm, mixed media, drawing, 2021


Healing
24x31cm, mixed, media, drawing, 2017

Just Breath
24x31cm, mixed media, drawing, 2021

Rainbow24x31cm, mixed media, drawing, 2019

Ghost
24x31cm, mixed, media, drawing, 2017
Blind Head
24x31 cm, mixed media, drawing, 2017

Nose Hole
24x31 cm, mixed media, drawing, 2017


Hole
24x31cm, mixed, media, drawing, 20202007 ︎︎︎ 2022︎
Projekt: Tell Me StoriesNotatnik rysunkowy prowadzony przeze mnie nieprzerwanie od 2007 roku. Rysunki powstają po to, by pamiętać lub pomóc zapomnieć. Impulsem do powstania serii był żal, smutek i przerażenie jakiego doznałam po brutalnym morderstwie j córki mojej koleżanki. Ten właściwy tylko sobie rodzaj smutku spowodował, że zaczęłam wspominać dzieciństwo i z tych właśnie wspomnień powstała pierwsza seria rysunków.
Kolejne serie, to zapisane historie - moje, ludzi, których znam lub zupełnie obcych osób. Rysunki z czasem stały się rodzajem notatnika sytuacyjnego. 

Nie bez znaczenia jest tu również papier. Stosuję konkretny rodzaj podłoża, którym jest Fabriano Artistico. Jest to artystyczny papier akwarelowy produkowany na maszynie bębnowej, wykonany w 100% z bawełny zgodnie z międzynarodową normą ISO 9706 „LONG LIFE”. Jego bezkwasowość gwarantuje odporność na proces starzenia. Na krótszym boku ozdobiony jest znakiem wodnym.

Papier ten stosuję ze względu na bawełnę i jego charakterystyczną, miękką strukturę, w której rysując pozostawiam ślad podobny do reliefu. Bawełna jest natomiast materiałem który oprócz przemysłu tekstylnego, znajduje zastosowanie w produkcji materiałów opatrunkowych (bandaży), co dla mojej sztuki ma dodatkowe znaczenie.

Tworzę pozornie niepowiązane portrety, ślady. Dokumentuję chwile, zachowując wszystkie według mnie istotne, nie zapominając również o tych wstrząsających niejednokrotnie momentach, bo przecież „tylko pełen obraz staje się prawdziwy*”. Zależy mi na upamiętnieniu a może lepiej oddaniu głosu ofiarom, poprzez ich portretowanie. Nigdy jednak nie rozpoznamy w nich konkretnych osób.

Portrety te są dla mnie rodzajem pomnika.Pamiątki -bardzo drastycznej - ale jednak pamiątki. Niewygodnego suwenira, którego nie potrafimy wyrzucić, bo dostaliśmy go od ukochanej osoby.

Każda z powstających serii tworzy osobne historie, ale traktowana jako całość, składa się na jeden rozbudowany projekt, który rozwijam i buduję od 2007 roku.

*Życie opowiedziane z pozytywnej strony jest życiem fałszywym - Olga Tokarczuk
Mark